Made in Villa / oděvní design inspirovaný architektem Jurkovičem

13.02.2011 11:55

  Srdečně Vás zvu ke shlédnutí jedinečných modelů na výstavě Made in Villa / Moravská galerie v Brně

Jitka Petřeková
_autorka koncepce a prostorového řešení výstavy_

Workshop s renomovanými oděvními designéry proběhl při příležitosti otevření Jurkovičovy vily. Vila, která se poprvé otevírá široké veřejnosti, nabízí nové náměty, inspirace a přístupy nejen pro rekonstrukci významné kulturní památky, ale také pro současný design, který mnohdy čerpá z historicky zajímavých období. Cílem tohoto workshopu bylo exklusivní propojení významné secesní stavby v Brně se současným oděvním designem. Oslovila jsme sedm renomovaných návrhářů, profesně spjatých s Brnem, kteří mají za sebou celou řadu zahraničních zkušeností, a v jejichž tvorbě jsou paralelně přítomny odkazy k architektuře, případně tektonickému členění oděvu, k lidovému ornamentu apod. Jsou to Aleš Šeliga a Bára Šeligová (alešbáry), Zdeňka Imreczeová, Pavel Jevula, Petr Kalouda, Denisa Nová a Jakub Polanka.  Designéři zpracovali model, který vychází z architektury Jurkovičovy vily v Brně. Jde o přímou inspiraci a práci s řadou zdrojových dokumentů, které se k historii Jurkovičovy vily a k její rekonstrukci vážou. Jedinečné modely budou prezentovány formou módní performance v choreografii Oldřišky Křížové v Jurkovičově vile při příležitosti otevření Jurkovičovy vily za účasti donorů, kteří poskytli dotaci z tzv. Norských fondů na obnovu Jurkovičovy vily v Brně. 

Výsledné modely workshopu, specificky reflektující Jurkovičovu vilu, se představí formou výstavy Made in Villa v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Na výstavě bude celkem sedm autorských modelů všech zmíněných návrhářů  - Aleš Šeliga a Bára Šeligová (alešbáry), Zdeňka Imreczeová, Pavel Jevula, Petr Kalouda, Denisa Nová a Jakub Polanka. 

Každý z autorů pracoval s jinou koncepcí při tvorbě modelu. U Jakuba Polanky převažuje architektura vily jako celek. Oděv samotný je myšlen jako skica, jako koncept a je možné jej chápat také jako intutivní prohlídku po vile. Oděv je vytvořen celkem z devíti vrstev, které představují jednotlivé pokoje Jurkovičovy vily. Každá vrstva je zpracována jinak, některá je velmi minimalistická, jiná má zase dekorativní pojednání, někde se vrstvy vzájemně prolínají. Forma oděvu vychází z prostých lidových částí oděvů jako zástěra, kazajka, noční košile apod. Pavel Jevula se nechal inspirovat různými průhledy z interiéru vily do exteriéru. Šaty jsou určeny pro přijímací salon ve vile a jejich silueta vychází z oděvu přelomu století se zvýrazněným vyšívaným pasem. Šaty jsou vyhotoveny v jemných odstínech a doplněny barevným akcentem šperků, které evokují pohled do zahrady s červenými pergolami. Současně je model zpracován pomocí ručního šití, ručního zapravení okrajů a doplněn korálkovou výšivkou. V přístupu Petra Kaloudy je jasně patrný vliv lidového ornamentu, převzatý z alkovny ve schodišťové hale Jurkovičovy vily. Pomocí nazvětšovaných detailů převádí ornament do střihových konstrukcí a specifického členění a dekorativní podoby oděvu. Oděv je proveden v neutrálních kontrastních barvách. Stejný inspirační zdroj z dekorativní malby ve schodišťové hale zpracovala Zděňka Imreczeová. Při tvorbě se nechala ovlivnit nostalgickou vzpomínkou na návštěvu vily a její pojetí modelu je tak jakousi esencí nálad a směsí několika prvků ve vile. Geometrická modelace vrchního kabátku vychází z polstrovaných sedacích lavic, pásek nese v sobě prvky řezbovaných sloupků v hale, a hedvábné šaty ve starorůžové barvě jsou nositeli oné nostalgie. Aleš Šeliga a Bára Šeligová (alešbáry) se inspirovali více lidovým oděvem, přesto je oděv v jejich pojetí velmi dynamický a moderní. První model jednoduchého střihu je zpracovaný v hnědé kůži, a jsou v něm patrné inspirace trámovím vily. Barevný akcent tvoří krátký kabátek v modré barvě, doplněn lidovou výšivkou. Druhý model je hedvábná vyšívaná tunika, kterou dokresluje bohatě nabíraná sukně (spodnička). Oba modely jsou dolněny autorskou obuví z kůže vycházející ze šněrovacích bot ke kroji - tzv. krbců. Denisa Nová pojala oděv spíše jako luxusní negližé pro smyšlenou vznešenou dámu, která je zhýčkaná pobytem ve vile samotné. Oděv v klasických liniích je zpracován z bílého pololesklého hedvábí. Její oděv doplňují také autorské boty z barevné plsti moderního střihu.

Výstava nabídne také pohled do interiérů vily prostřednictvím módních fotografií, které zachycují jednotlivé modely v rekonstruovaných prostorách Jurkovičovy vily. Autorem fotografií je Kiva (Vladimír Novotný). Výstavu doplní také krátké video, zachycující módní performance v Jurkovičově vile v choreografii Oldřišky Křížové. Video vzniká ve společnosti Filmochod (Marek Loskot).

Děkuji za skvělou spolupráci všem jmenovaným designérům za jejich přínos, za důvěru a úžasné zaujetí tématem, za krásné modely, a velké díky také Oldřišce Křížové a jejím přátelům.